Andinia´s staff

Cutting Food Costs: Saving Time vs. Money (II).

By Rachel Paxton - rachel@creativehomemaking.com.
Copyright 1999, all rights reserved.


Adventure Gear

Survival

Cosmic Cat - A cosmic, free game

Free American Roulette

Free European Roulette

3 Card Poker Gold, Free

Free Blackjack

Green Energy

Free games

Sports info and betting

Independent funding for a free lifestyle
Sure, if the alternative would be to buy a $4 package of Oreos. However, when Oreos go on sale for $1.99 or less a package, I'll stock up on a few and know that my money was wisely spent, while also freeing up my time for other things.

Better yet, once a month or so we might go to Walmart and stock up on Little Debbie snacks that average about $1 a box. You could hardly make a batch of cookies for $1. Now don't get me wrong, I love to bake and enjoy a homemade cookie as much as anyone else.

It's just not always the best use of my time and/or money.

Recently my mother-in-law and I were discussing the price of chili. We had found some on sale for .99 a can and thought that was a pretty good deal.

For that price I probably wouldn't take the time to make it. The regular price was $1.30 - $1.50 a can, and I just couldn't justify paying that much for it. I'd just do without or make a pot of chili myself and freeze some for later. My husband's aunt overheard our conversation and commented that she had bought a case of chili on sale for .59 a can! I sure wouldn't have passed that deal up.

You just have to watch prices on your favorite items and purchase them when they go on sale. You have to be somewhat flexible, however, and be willing to purchase alternate items or do more cooking when prices are high.




The Search Engine for Exploration, Survival and Adventure Lovers © - Andinia.com ©